انتخاب برگه
پارس کمپرسور
 

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، نفت نیوز نوشت: در پی اظهارات دکتر روحانی نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری درباره نقش برجام در واردات کمپرسورهای پروژه های نفتی و دادن اطلاعات غلط درباره نقش برجام در این پروژه ها ، متخصصان صنعت نفت ضمن روشنگری حقیقت این موضوع خواستار برگزاری تور آشنایی آقای روحانی با توانمدی های ساخت داخل شدند.

  متن این بیانیه به این شرح است:

جناب آقای روحانی

رئیس‌جمهور محترم

 نظر به اینکه سخنان جنابعالی در روز جمعه  15 اردیبهشت 96 در مناظره دوم کاندیداهای محترم دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری در خصوص نقش برجام در نجات پروژه‌های صنعت نفت عزت ملی را خدشه دار نموده لذا نکات ذیل را جهت تنویر افکار عمومی و مزید آگاهی جنابعالی به استحضار می‌رساند:

تحریم کالا، تجهیزات و سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت نفت به‌ویژه در حوزه  بالادستی نفت حداقل دو دهه است که از سوی استکبار جهانی و در راس آنها آمریکا  برقرار بوده و بخش اعظم این تحریم‌ها حتی پس از برجام نیز تاکنون کماکان به قوت خود باقیمانده‌است.

همان‌گونه که می دانید طبق آخرین گزارش آنکتاد (سازمان توسعه و تجارت ملل متحد) در 4 سال اخیر یعنی زمان مسئولیت دولت یازدهم سرمایه‌گذاری خارجی جذب‌شده ایران با کاهش 300 درصدی از 4 میلیارد دلار در سال 91 به یک میلیارد دلار در سال 95 رسیده است!

سئوال ما این است: چرا در طی چهار سال اخیر به‌ویژه پس از برجام حتی یک دلار سرمایه خارجی در صنعت نفت جذب نشده است؟!

چرا تمام تلاش‌ها تیم نفتی جنابعالی برای جذب سرمایه‌گذاری صرفاً معطوف به مدل قراردادی موسوم به IPC شده که اکنون پس از اتلاف وقت سه‌ساله از صنعت نفت و اصلاحات فراوان (150 مورد اصلاح به اذعان معاون اول رئیس‌جمهور) در مصوبه هیئت وزیران در خصوص این مدل قراردادی هنوز دارای ایرادات اساسی بوده و قابلیت اجرا ندارد؟!

براستی چرا در زمان ریاست آقای خاتمی بر دولت اصلاحات شرکت اینپکس ژاپن از سرمایه‌گذاری در میدان مشترک آزادگان اجتناب و عقب نشینی کرد؟!

چرا “شل” و “رپسول” علی‌رغم یک سال مذاکره برای توسعه فاز 13 و 14 میدان مشترک پارس جنوبی انصراف خود را اعلام نمودند؟!

چرا شرکت نروژی “استات اویل” در میدان مشترک آذر حاضر به همکاری با شرکت ملی نفت ایران نشد؟!

این موارد و موارد دیگری ازاین‌دست ثابت می کند که سرمایه‌گذاری خارجی به دلیل تحریم‌های ظالمانه نه تنها در دولت نهم و دهم بلکه در دولت اصلاحات و حتی دولت سازندگی هم چندان صورت نگرفته بنابراین برای فرزندان ملت بزرگ ایران در صنعت نفت تحریم چیز جدیدی نیست که جنابعالی دولتی خاص را متهم به عامل آن نموده و خود را بر طرف کننده آن می دانید!

جناب روحانی!

متخصصان صنعت نفت علی‌رغم تحریم‌های سخت و فراوان چند دههه اخیر، به توفیق الهی و باور به توان داخلی علاوه بر ایرانی کردن توسعه بخش بالادست و پایین‌دست صنعت نفت ، برخی کالاهای خاص را با به‌کارگیری راهکارهای خلاقانه یا دور زدن تحریم‌ها از سایر کشورها تهیه‌کرده‌اند. دنیای تجارت و سفارش کالا بسیار گسترده بوده و محدود به آمریکا و چند کشور اروپایی نمی‌باشد.

خوب است بدانید با اتکا به قدرت لایزال الهی و توان متخصصان داخلی حتی در بدترین شرایط تحریم، طرح‌های توسعه فازهای پارس جنوبی شامل فازهای “7،6 و 8″، “9و10 ” ، “15 و 16″، میادین مشترک آذر، آزادگان شمالی، یادآوران، آزادگان جنوبی و ایستگاه تقویت فشار نار و … به سرانجام رسید و برخی از آن‌ها توسط جنابعالی افتتاح گردید.

آقای رئیس جمهور!

پیشنهاد ما این است مسئولان وزارت نفت یک تور آشنایی با توانمندی های داخلی در حوزه صنعت نفت برای شما برگزار کنند تا در مناظره ها و سخنرانی ها وجهه بین المللی ایران اسلامی را خدشه دار نکنید.

خوب است بدانید در بخش پایین‌دستی صنعت نفت، متخصصان این حوزه به‌عنوان نمونه در پالایشگاه‌های اراک، تهران و بندرعباس بزرگ‌ترین کمپرسورها را در اوج تحریم‌ها خرید، نصب و راه‌اندازی کردند. راه‌اندازی این واحدها نشان می‌دهد که باخودباوری،اتکا به توان داخل واز همه مهمتر اقتصاد مقاومتی تحریم‌ها به هیچ وجه  مانع اصلی توسعه صنعت نفت نبوده و ربط دادن پروژه های افتتاح شده نفت که همگی در دولت گذشته آغاز و پیشرفت حداکثری داشتند به موضوع برجام نشانه عدم صداقت با مردم و دستاورد سازی کاذب از برجام برای مردم است.

جناب روحانی!

متاسفانه جنابعالی هنوز صنعت نفت را نمی شناسید و تیم نفتی شما هم صادقانه اطلاعات را در اختیارتان نمی گذارند.

امیدواریم در مناظره بعدی پاسخ این سئوال را بدهیدکه: کمپرسورهای طرح‌های توسعه پالایشگاه‌های تهران، تبریز، لاوان، بندرعباس، امام خمینی (ره) شازند اراک در اوج تحریم و پیش از تخریب و بتون ریزی رآکتور آب سنگین اراک چگونه تأمین شد؟!

ملت ایران می داند پالایشگاه اراک با تکنولوژی جدید و در اوج تحریم‌ها در دولتی که همواره مورد انتقاد جنابعالی است ساخته و افتتاح گردید. حال همه قضاوت کنند که این‌همه سرمایه‌گذاری که مستلزم تأمین کالاهای اساسی و دوار همچون توربین و کمپرسور است چگونه تهیه ‌شدند؟ آیا در آن دوران نیز برجام وجود داشته است؟!

اما در خصوص موضوع کمپرسورهای پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس که در مناظره مورد اشاره جنابعالی قرار گرفت، یادآور می شویم که از تعداد حدود 44 کمپرسور مورد نیاز این طرح مشتمل بر 39 کمپرسور رفت و برگشتی و پنج کمپرسور گریز از مرکزی ،  بخش اعظم آن یعنی 30 کمپرسور رفت و برگشتی  زیر 2 مگاوات – در سال92 وسه کمپرسور 7.6 مگاواتی از همین نوع در سال 93 تحویل و نصب گردیدند. تنها شش کمپرسور باقیمانده‌ی رفت و برگشتی مجدداً از طریق مناقصه واگذار و در سال 94 تحویل و نصب شدند؛ در ارتباط با کمپرسورهای گریز از مرکز نیز با توجه به واگذاری این کمپرسورها به شرکت زیمنس و دریافت مجوز BAFA برای نیمی از این محموله، این شرکت با وجود داشتن مجوز به قرارداد خود پایبندی ننمود و مجدداً از طریق برگزاری مناقصه، سفارش ساخت و نصب این پنج مورد به شرکت دیگری واگذار گردید.

جناب آقای روحانی متاسفانه در دوران مدیریت کنونی تیم کارگزاران در صنعت نفت، با وجود تکمیل فرآیند ساخت این کمپرسورهای سفارش شده، اقدام خاصی جهت تحویل و نصب آن ها صورت نپذیرفته است؛ لذا سوال ما کارشناسان صنعت نفت از جنابعالی و افرادی که این گزارشات را به شما دادند این است که: نقش برجام در تهیه و نصب کمپرسورهای پالایشگاه ستاره خلیج فارس چه بود؟! این درحالی است که بخش اعظم این تدابیر و اقدامات در مدیریت این پروژه بالاخص کمپرسورهای مورد نیاز آن، در دوره‌ی مدیریت پیشین وزارت نفت تکمیل و نهایی شد و حتی سایر اقدامات انجام داده در دولت جنابعالی نیز پیش از انعقاد برجام بوده است نه بعد از برجام.

یادآور می شود میزان پیشرفت این طرح در زمان تحویل به دولت یازدهم بیش از 70 درصد بود و اکنون پس از گذشت چهار سال و علی‌رغم وعده‌های متعدد برای افتتاح کامل این پالایشگاه، تنها فاز اول – آن هم به‌ صورت ناقص – راه‌اندازی شده است! جناب روحانی! اگر ادعای شما در خصوص سایه برجام صحیح است پس چرا پیشرفت پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در دولت یازدهم این‌قدر باکندی همراه بوده است؟!

جناب آقای روحانی!  شما که در گفته های خود مسئله صداقت را متذکر می شوید، ضروری است جزییات ثبت سفارش ساخت کمپرسورهای ستاره خلیج‌فارس و پیشرفت‌های پروژه پیش و در حین دولت یازدهم را به اطلاع مردم عزیز ایران برسانید.

در ارتباط با نحوه تأمین منابع مالی پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس هم بد نیست بدانید تمامی منابع مالی آن پیش‌بینی‌ شده بود و چالش اصلی در عدم پیگیری پرداخت مبالغ باقیمانده از مجوزهای اخذشده در دولت قبل، توسط دولت فعلی شما بود.

در خصوص حمایت از ساخت داخل و توانمندی متخصصان داخلی در این پروژه باید به شما بگوییم  که تمام رآکتورهای مورد نیاز این طرح برای اولین بار توسط سازندگان توانمند داخلی ساخته و نصب شده اند که امیدواریم در فرصت باقیمانده از دوره ریاست جمهوری تان از این واحدهای تولیدی داخل دیداری داشته باشید.

جناب آقای روحانی!  علی‌رغم سیاست‌های غلط آقای زنگنه در حوزه منابع انسانی و وارد شدن آسیب جدی به پیکره وزارت نفت، همچنان متخصصان صنعت نفت  می‌توانند مشکلات این صنعت را با ایده‌های ناب و خلاقانه برطرف نمایند. فقط کافی است بنا به توصیه های بنیانگزار جمهوری اسلامی و رهبر معظم انقلاب اسلامی ، توان داخل را باور کنیم و نگاه مان بیشتر به داخل و شعارمان ما می توانیم باشد

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13960217000368